Kůže je ochrannou vrstvou našeho těla a také naším největším smyslovým orgánem. Nervový systém pokožky díky velkému množství senzorických neuronů je schopen zprostředkovat silné impulzy do našeho mozku, což nejhlouběji prožíváme po narození dítěte.
Jemným dotykem pohlazení okamžitě zahájíme komunikaci s novorozencem a přenášíme svoji lásku vlastní kůží. Vazba s novorozencem prochází přímo kůží a kontakt navázaný dotykem je určujícím faktorem v komunikačním systému s dítětem.
Vnímání kožního pachu je dalším jedinečným faktorem při kontaktu s novorozencem. Každý z nás má charakteristický zápach kůže a vnímání tohoto faktoru může způsobit okamžité a hluboké pocity. Pro novorozence bude vůně matky synonymem bezpečí, lásky a výživy. Pro její matku a otce bude její sladká vůně nesmazatelnou a úžasnou vzpomínkou.
hormon lásky jako lék pro předčasně narozená miminka
U předčasně narozených dětí byl studován také kontakt s novorozencem z kůže na kůži. Pod pojmem klokaní terapie se rozumí praxe, která podporuje blaho předčasně narozených dětí díky poutu, které se vytvoří teplem mateřského těla. Kangaroo Mother Care poprvé navrhl v roce 1978 Dr. Edgar Rey v Bogotě v Kolumbii. Původně byl vyvinut jako způsob kompenzace přeplněnosti v místních nemocnicích, zabývajících se předčasně narozenými dětmi. Jakmile se předčasně narozené dítě přizpůsobilo životu mimo tělo matky, je umístěno nahé na hruď matky, ve svislé poloze, s přímým kontaktem na pokožku. Teplé „objetí“ matky přinese zásadní prožitek jak pro dítě, tak pro zúčastněného rodiče: dítě bude uklidněno kontaktem s pokožkou a matka bude prožívat klidněji pocit úzkosti, stresu a strachu, který vzniká kvůli obavám o předčasně narozené dítě. Studie prokázaly, že vzájemný kontakt s pokožkou u předčasně narozených dětí má také příznivý vliv na hladiny kortizolu (stresového hormonu) a srdeční frekvenci. Kromě zlepšování hladin kortizolu je láskyplný mateřský kontakt, chování podobné lízání štěňat savců, také spojován s vyššími hladinami oxytocinu známého jako “rozmazlovací” hormon.